Ekonomi

Elektrik faturalarında artış yolda: Döviz kuruna bağlanacak

AK Parti milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu yasa tasarısında kritik bir hususla, yenilenebilir enerji kaynaklarına devletin sağladığı “satın alma garantisi”nin TL cinsinden belirlenmesi zorunluluğu kaldırıldı. Bu bağlamda konutlarda kullanılan elektrik faturalarının döviz kuru arttıkça daha da değerleneceği söyleniyor. Mevcut maddede yurt içi kaynak yalnızca TL cinsinden en düşük teklifi veren firmalara tahsis edildi.

TL VADELİ KALDIRILACAK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, tasarıyla birlikte ‘TL’ ibaresi kaldırılacak ve ihale şartnamesinde ihalenin yapılacağı para biriminin belirlenmesinin önü açılacak. Kanun değiştiğinde rüzgar ve güneşten elektrik üreten santraller, sahiplerine dolar veya euro cinsinden alım garantisi verebilecek. Bu durumda, tıpkı ithal doğalgaz ve ithal kömür gibi ‘yerli ve milli’ elektriğin fiyatı da döviz kuru arttıkça değerlenecek. Elektrik faturası her zaman artacaktır.

GÖLLERDE DE ENERJİ SANTRALİ KURULACAK

Teklifle birlikte halen sadece denizlerde kurulabilen güneş ve rüzgar enerji santralleri artık doğal, yapay ve barajlar dahil tüm göller üzerine kurulabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, içme ve kullanma alanları dışındaki her türlü göl, gölet veya barajı ‘yenilenebilir enerji kaynağı’ ilan ederek rüzgar veya güneş enerjisi santrallerinin kullanımına açabilecek.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu